• 25 PAŹ 18
  • 0
  Plastyka wędzidełka. Wskazania

  Wśród usług dobrych gabinetów dentystycznych można zazwyczaj zaleźć plastykę wędzidełka. Czym jest wędzidełko i kiedy należy korygować jego naturalny wygląd?

  Problemy

  Wędzidełko wargi górnej do mały, pionowy fałd błony śluzowej, biegnący od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni  wyrostka zębodołowego szczęki. Ma kształt trójkąta i jest przyczepione ok. 5mm powyżej brodawki międzyzębowej. Możemy wyczuć je kocówką języka, nad górnymi zębami. Wędzidełko może być przyczyną wielu problemów. Jeśli nie układa się ono prawidłowo może powodować diastemę, czyli szparę miedzy górnymi jedynkami. Dlatego do zabiegu często kwalifikują się dzieci, czasami nawet poniżej 8 roku życia. Wędzidełko może również odciągać dziąsła od zębów. To z kolei powoduje odsłonięcie szyjek i korzeni, a co za tym idzie – utrudnić noszenie protezy zębowej. Jeśli wędzidełko ma zbyt dużo fałd, mogą odkładać się  w nich resztki jedzenia, które będą powodować stany zapalne. Przez niski przyczep wędzidełka, które dodatkowo jest przerośnięte, wiele osób ma problem z wyraźną wymową głosek przedniojęzykowych. Czasami kosmetyka wędzidełka niezbędna jest, by pacjentowi dało się założyć aparat ortodontyczny.

  Zabieg

  Plastyka wędzidełek nie jest skomplikowana. To zabieg mikrochirurgiczny, mający na celu poprawę plastyki wędzidełka. Trwa bardzo krótko i zawsze przeprowadza się go pod znieczuleniem. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. Lekarz nacina wędzidełko w odpowiednim miejscu i przyczepia je przy pomocy szwów. Szwy powinny być zdjęte po kilku dniach. Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Musi pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej i ewentualnych dodatkowych zaleceniach od stomatologa. Zabieg warto wykonać w doświadczonym gabinecie stomatologicznym, aby być pewnym, że plastyka przeprowadzona będzie poprawnie. Lekarz rozwieje wszystkie nasze wątpliwości i wytłumaczy jak będzie wyglądał zabieg w naszym przypadku.

  Skomentuj →

Skomentuj

Cancel reply

Photostream