• 14 GRU 18
  • 0
  Usuwanie ósemki bardzo boli. Prawda czy fałsz?

  Usuwanie ósemek jest dość popularnym zbiegiem w gabinetach dentystycznych. Nie ma w tym nic dziwnego. „Zęby mądrości” schowane są głęboko w jamie ustnej i szczotkując zęby zazwyczaj nie udaje nam się ich dokładnie wyczyścić. Ósemki padają więc szybko ofiarami próchnicy, a że nie pełnią ważnej funkcji podczas rozdrabniania pokarmu, ani też żadnej funkcji estetycznej, zamiast przewlekle je leczyć, lepiej je po prostu usunąć. Czasami ósemka rośnie krzywo i naciska na pozostałe zęby, przez co może powodować wadę zgryzu. W tym przypadku tym bardziej należy ją usunąć. O samym zbiegu krąży wiele mitów, jakoby był bardzo bolesny, a po nim następowało wiele komplikacji. Jak jest naprawdę?

  Zabieg

  Ósemkę usuwa się pod znieczuleniem. Dentysta najpierw wstrzykuje je w dziąsło, a zabiera się do pracy dopiero wtedy, gdy zacznie ono działać. Najpierw delikatnie porusza zębem i upewnia się, że pacjent nie czuje bólu. Jeśli ósemka rośnie poprawnie, dentysta szybko wyrywa ją, zabieg trwa więc dosłownie kilka minut. W większości przypadków nawet nie musi on zakładać pacjentowi szwów. Dłużej trwają zabiegi, gdy ósemka rośnie pod skosem, lub gdy ząb łamie się podczas usuwania. W tym przypadku dentysta musi naciąć dziąsło, często przeprowadzić tzw. dłutowanie, a po zabiegu założyć pacjentowi szwy. Pamiętajmy jednak, że jest on cały czas znieczulony. Pacjent może odczuć lekki dyskomfort w domu, gdy znieczulenie przestanie działać. Wtedy jednak skutecznie pomagają zwykłe środki przeciwbólowe dostępne w aptece.

  I po zabiegu

  Bardzo ważne jest, by o ranę po zabiegu odpowiednio dbać. W dziurze po zębie przez kilka dni będzie tworzył się skrzep, a jego wypadnięcie może doprowadzić do tzw. suchego zębodołu. Aby mu zapobiec, wystarczy przez kilka dni nie płukać ust i nie szorować dziąsła po stronie wyrwanej ósemki. Należy również unikać palenia, by zaciągając się nie wyssać skrzepu. Nie powinno się również jeść poranioną stroną, a przed dwa tygodnie unikać aktywności fizycznej, podczas której mogłoby dojść do wypadnięcia skrzepu.

  Skomentuj →

Skomentuj

Cancel reply

Photostream